شبکه های اجتماعی

عوارض مصرف الکل برای قلب

نوشیدنی‌های الکلی از جمله موادی به شمار می‌روند که کالری بسیار بالایی دارند و مصرف آن‌ها می‌تواند باعث به وجود آمدن عوارض جبران‌ ناپذیری شود. به طور کلی مواد الکلی تأثیرات مخرب زیادی را بر روی تمام اعضای بدن به جای می‌گذارند اما عوارض مصرف الکل برای قلب به‌ قدری زیاد است که اگر نسبت به آن بی‌تفاوت باشید، سلامت‌تان به خطر می‌افتد و حتی در برخی مواقع نیز منجر به مرگ می‌شود.

الکل تأثیرات بسیار نامطلوبی را بر روی توان فرد به‌ جای می‌گذارد و منجر به بروز دیابت، چاقی و افزایش وزن می‌شود. در چنین شرایطی نیز ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی هم به شکل چشمگیری افزایش می‌یابد. برای به دست آوردن اطلاعاتی جامع‌تر درباره عوارض مصرف مواد الکلی بر روی قلب و راهکارهایی مناسب جهت ترک آن، توصیه می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

مهم ترین خطرات و عوارض مصرف الکل برای قلب

مصرف نوشیدنی‌های الکلی تأثیرات منفی زیادی را بر روی سلامت بخش‌های مختلف بدن از جمله قلب و عروق به‌ همراه دارد و بسیار مضر است. به‌ همین‌ علت نیز سعی داریم در ادامه شما را با مهم ترین خطرات و عوارض مصرف الکل برای قلب آشنا کنیم تا با شناخت آن‌ها بتوانید راحت‌تر این عادت غلط را کنار بگذارید و اجازه ندهید سلامت‌تان را تهدید کند.

فیبریلاسیون شریانی

فیبریلاسیون شریانی در واقع یک نوع آریتمی قلب است که موجب غیرطبیعی شدن ارتعاشات دهلیز فوقانی قلب می‌شود. افرادی که در مصرف مشروبات الکلی زیاده‌روی می‌کنند، اغلب با این مشکل مواجه می‌شوند و سلامت قلب‌شان تحت تأثیرات مخربی قرار خواهد گرفت. با رخ دادن این مشکل، خون نمی‌تواند به شکل صحیح در تمام بخش‌های بدن جریان یابد و درون قلب تجمع می‌یابد و به مرور لخته می‌شود.

در صورتی‌ که خون داخل دهلیز فوقانی قلب لخته شود، امکان وارد شدن آن به شریان بیشتر می‌شود. از این رو لخته علاوه‌بر ایجاد ناراحتی‌های قلبی، به طرف مغز نیز حرکت می‌کند و موجب بروز سکته‌های مغزی ایسکمیک خواهد شد. پس تا جایی که امکان دارد رابطه مشروبات الکلی و بیماری های قلبی عروقی را نادیده نگیرید.

افزایش فشارخون

فشارخون نوعی اندازه‌گیری قدرتی است که توسط جریان خون به دیواره عروق خونی وارد می‌شود. در این شرایط خون با قدرتی بیش از حد معمول داخل شریان‌ها پمپاژ خواهد شد. با مصرف مواد الکلی، فشارخون به شکل قابل‌ توجهی افزایش می‌یابد و به‌ مرور زمان شریان‌ها بسیار ضخیم‌تر می‌شوند. در چنین شرایطی نیز ریسک بروز سکته قلبی چند برابر می‌شود.

کاردیومیوپاتی

همان‌ طور که می‌دانید قلب یک اندام حیاتی برای ارسال خون، مواد مغذی و اکسیژن به نقاط مختلف بدن است و اگر دچار اختلال شود، سلامت افراد بسیار تهدید خواهد شد. ساختار قلب بسیار پیچیده‌ است اما به طور کلی می‌توان گفت که توانایی آن جهت منقبض شدن، به عملکرد لایه عضلانی خارجی دیواره قلب بستگی دارد. این عضله را با نام میوکاردیوم می‌شناسند و آسیب‌ دیدگی آن را هم کاردیومیوپاتی می‌نامند.

تاثیر الکل بر قلب را می‌توان در مدت زمانی کوتاه بر روی دیواره قلب مشاهده کرد. افرادی که بیش‌ از حد مشروبات الکلی مصرف می‌کنند، شاهد بروز کاردیومیوپاتی خواهند بود. در چنین شرایطی دهلیز قلب از حالت نرمال بسیار بزرگ‌تر می‌شود و انقباضات قلب نیز دچار اختلال خواهند شد. این عوامل باعث می‌شوند پمپاژ خون و گردش آن در قسمت‌های مختلف بدن دچار مشکل شوند و نیازهای بدن به‌ خوبی تامین نشود. درنهایت نارسایی احتقانی قلب به وجود می‌آید و فرد باید مورد معالجه قرار بگیرد.

تپش قلب

با توجه به تحقیقات و بررسی‌های انجام‌ شده می‌توان گفت زیاده‌روی کردن در مصرف نوشیدنی‌های الکلی موجب ایجاد تپش قلب و افزایش ضربان قلب خواهد شد. این اختلال در اکثر مواقع با تنگی نفس و سرگیجه همراه بوده و احتمال ریسک ناشی از سکته قلبی را بسیار افزایش می‌دهد. تپش قلب ناشی از مصرف الکل را تحت هیچ شرایطی نباید نادیده بگیرید.

افرادی که بیش‌ از حد نوشیدنی‌های الکل‌دار مصرف می‌کنند، دائماً در قسمت مرکزی قفسه‌ سینه‌ خود احساس درد دارند و اذیت می‌شوند. از این رو اگر زمانی دچار این عارضه شدید، بهتر است خیلی سریع به پزشک متخصص قلب مراجعه نمایید و مصرف مواد الکلی را هم کنار بگذارید.

افزایش احتمال سکته قلبی

زیاده‌روی در مصرف مواد الکلی می‌تواند منجر به افزایش احتمال تشکیل لخته‌های خونی در قلب شود و در نتیجه سکته قلبی رخ دهد. به همین خاطر سعی کنید عوارض مصرف الکل برای قلب را نادیده نگیرید و کمتر سراغ مشروبات الکلی بروید. در واقع می‌توان گفت افرادی که اکثر اوقات از نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌کنند، در مقایسه با سایر افراد بیشتر در معرض سکته قلبی و مرگ هستند.

راهکارهایی برای ترک مشروبات الکلی

کمک گرفتن از مشاوره

برای ترک الکل می‌توانید از مشاوره‌هایی که در مراکز ترک اعتیاد فعالیت می‌کنند، کمک بگیرید. روان درمان یا مشاور می‌تواند اختلالاتی که ناشی از ترک الکل به وجود می‌آید را به شکل قابل‌ توجهی کاهش دهد و انگیزه افراد را چند برابر کند. برخی افراد هنگام ترک الکل ممکن است دچار اضطراب یا تنش‌های بسیار زیاد شوند؛ در چنین شرایطی مشاور می‌تواند جهت تسکین این شرایط به فرد کمک زیادی کند.

پس اگر از مواد الکلی استفاده می‌کنید و قصد ترک آن‌ها را دارید، بهتر است در اولین مرحله از یک مشاور باتجربه کمک بگیرید و همچنین به توصیه‌های او به‌ خوبی عمل کنید.

تغییر سبک زندگی

اگر می‌خواهید تاثیرات الکل بر قلب شما عوارض جبران ناپذیری را به جای نگذارد، حتما سبک زندگی خود را تغییر دهید. سعی کنید محل زندگی خود را از هرگونه مواد الکلی پاک کنید و به‌ جای آن‌ها از آبمیوه‌های طبیعی، شیر یا آبجوهای فاقد الکل بهره بگیرید.‌ به‌ جای این‌ که خیلی ناگهانی الکل را ترک کنید، برنامه‌ریزی داشته باشید و روز به روز مقدار نوشیدن آن را کمتر کنید.

تا جایی‌ که امکان دارد، از افرادی که مشروب یا الکل می‌نوشند فاصله بگیرید و اوقات خود را با آنها سپری نکنید. برای وسوسه نشدن باید دسترسی خود را الکل را هم قطع کنید و عادت‌های مربوط به مصرف مواد الکلی را هم تغییر دهید.

نوشیدن آب و مایعات کافی

هنگام سم‌زدایی، بدن شما به آب و مایعات بیشتری نیاز دارد و افرادی که در طول روز به میزان کافی آب بنوشند، می‌توانند راحت‌تر آن را ترک کنند. با مصرف آب و مایعات به اندازه می‌توانید میزان عوارض مصرف الکل برای قلب را کاهش دهید و از لخته شدن خون در عروق نیز جلوگیری نمایید.

ترک الکل ممکن است در اکثر مواقع شامل علائم مختلفی همچون افسردگی، خستگی، حالت تهوع، اضطراب و از دست دادن اشتها شود که این علائم بعد از ۲۴ الی ۷۲ ساعت از آخرین نوشیدن الکل، شدیدتر خواهند شد. پس برای جلوگیری از کمبود آب در بدن تا جایی‌ که امکان دارد، آب و مایعات بنوشید تا سم‌زدایی به شکل مؤثرتری انجام شود.

داشتن رژیم غذایی مناسب

به جای مصرف غذاهای چرب، از میوه‌ها و سبزیجات تازه استفاده کنید؛ زیرا آن‌ها سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری برای بدن هستند و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن خواهند شد. برای تامین انرژی بدن نیز از گوشت، ماهی، دانه‌های خوراکی، مغزها، تخم‌ مرغ و غلات استفاده کنید و بیشتر سراغ غذاهایی همچون سوپ بروید که هضم آن‌ها راحت‌تر است. زیرا در اولین مرحله سم‌زدایی، سوخت‌ و ساز بدن بالا می‌رود و هضم وعده‌های سنگین مقداری دشوار می‌شود.

جهت کاهش تاثیر الکل بر قلب بهتر است یک رژیم غذایی متعادل برای خود در نظر بگیرید و از ویتامین‌های گروه B، ویتامین C، مولتی ویتامین‌ها، کلسیم و ویتامین E نیز غافل نشوید. البته در صورتی‌ که زیر نظر پزشک اقدام به ترک الکل کرده‌اید، بهتر است به‌ صورت خودسرانه از داروها و ویتامین‌های مختلف استفاده نکنید.

انتخاب یک سرگرمی

به‌ جای مصرف نوشیدنی‌های الکلی سعی کنید خود را با فعالیت‌های مفید و کارهای دیگری که به آن‌ها علاقه دارید، سرگرم کنید. مراقبه و تمرین مدیتیشن نیز از جمله مؤثرترین کارهایی هستند که می‌توانید برای ترک الکل، آن‌ها را انجام دهید. اوقات خود را با دوستان یا اطرافیان‌تان سپری کنید و اجازه ندهید فکرتان برای مدت طولانی به چیزهای بیهوده و منفی مشغول شود.

ورزش کردن

برای کم کردن عوارض مصرف الکل برای قلب بعد از ترک، به طور مرتب ورزش کنید و خیلی بی‌تحرک نباشید. همان‌ طور که می‌دانید بی‌تحرکی موجب اضافه‌ وزن و چاقی خواهد شد و در چنین شرایطی هم خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی چندین برابر افزایش می‌یابد. به‌ همین خاطر در طول روز ساعاتی را به پیاده‌روی، دوچرخه سواری، دویدن، انجام حرکات کششی و نرمشی مناسب اختصاص دهید.

با انجام ورزش‌های مناسب علاوه‌بر راحت‌تر ترک کردن الکل، می‌توانید به سلامت قلب خود نیز کمک شایانی کنید. پس بیشتر ورزش‌هایی را انجام دهید که بر روی سلامت قلب تأثیر دارند و موجب افزایش شادابی می‌شوند.

داشتن مدیریت و پشتکار

همان‌ طور که گفته شد، برای ترک الکل نباید بدون تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی درست اقدام کنید، زیرا این مسئله برای سلامت بسیار مضر است و ممکن است شوک بزرگی را به بدن وارد کند. به‌ همین‌ علت نیز داشتن مدیریت برای ترک الکل می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر به هدف مورد نظرتان دست یابید.

به رابطه مشروبات الکلی و بیماری های قلبی عروقی توجه کافی داشته باشید و حتما جهت بررسی وضعیت قلب‌تان به یک متخصص مراجعه کنید. افرادی که بر روی ترک الکل مدیریت کافی داشته باشند، می‌توانند راحت‌تر مصرف نوشیدنی‌های الکی را قطع کنند. برای دچار نشدن به یک‌سری علائم و عوارض نیز بهتر است وضعیت خود را با یک پزشک در میان بگذارید تا نظارت دقیقی بر روی آن داشته باشد.

توجه داشته باشید افرادی که پشتکار ندارند، برای ترک الکل دچار مشکل می‌شوند. بنابراین اگر می‌خواهید به هدف عالی دست یابید، پشتکار داشته باشید و به‌ صورت مداوم تلاش کنید. امید خود را از دست ندهید و به چیزهای مثبت فکر کنید تا سلامت‌‌تان تهدید نشود و زندگی سالمی داشته باشید.

مصرف داروهای ترک الکل

افرادی که می‌خواهند شاهد عوارض مصرف الکل برای قلب نباشند، می‌توانند با بهره گیری از داروهای مختلفی نیز آن را ترک کنند. همان طور که می‌دانید هر دارویی معایب و مزایای خاص خود را دارد و باید با توجه به یک‌سری دستورالعمل‌های خاص و به موقع از آن‌ها استفاده کرد. در اکثر مراکز درمانی، علاوه‌بر روش‌های نوین و متدهای علمی، از داروهای مناسبی نیز جهت بیزاری از الکل استفاده می‌نمایند.

این داروها نسبت‌ به الکل حساسیت زیادی دارند و اگر فرد به‌ صورت مجدد اقدام به مصرف نوشیدنی‌های الکلی کند، شاهد علائم ناخوشایندی همچون حالت تهوع شدید، سردرد و بی‌حالی خواهد شد. افرادی که از این روش بهره بگیرند، می‌توانند بهتر از شر مواد الکلی خلاص شوند و به زندگی عادی بازگرداند.

در نظر داشته باشید تپش قلب ناشی از مصرف الکل ممکن است تا مدتی بعد از ترک نیز ادامه داشته باشد اما به‌ مرور زمان برطرف خواهد شد. افرادی که می‌خواهند با استفاده از مصرف دارو اقدام به ترک الکل کنند، باید حتما با توجه به نسخه و تجویز پزشک از داروهایی همچون آکامپروسات، دیسولفیرام و نالترکسون استفاده نمایند.

برخی از این داروها مستلزم قطع کامل نوشیدن الکل هستند و برخی دیگر میل افراد را به مصرف الکل تا حدود زیادی کاهش می‌دهند. اکثر داروهایی که برای ترک الکل استفاده می‌شوند، اضطراب را هم کنترل می‌کنند و اجازه نمی‌دهند فرد جهت مصرف دوباره وسوسه شود.

دقت داشته باشید انتخاب یک داروی مناسب باید حتما توسط متخصص صورت بگیرد، در غیر این صورت ممکن است تاثیرات الکل بر قلب شما افزایش یابد و نتوانید به سادگی آن را کنار بگذارید. در واقع پزشک با بررسی وضعیت هر فرد، داروی مناسبی را تجویز می‌کند و این داروها کمک می‌کنند فرد در حین ترک مشروبات الکلی تحت فشار قرار نگیرد.

سخن پایانی

همان‌ طور که تا این بخش از مقاله متوجه شدید مصرف بیش‌ از حد الکل موجب به وجود آمدن بعضی اختلالات و مشکلات در عملکرد قلب خواهد شد. از این رو افرادی که عوارض مصرف الکل برای قلب را نادیده بگیرند، خیلی سریع‌تر از افراد دیگر به فشارخون بالا، سکته قلبی، سکته مغزی، دیابت، اضافه‌ وزن و چاقی، سندرم جنینی الکل، آریتمی قلبی، کاردیومیوپاتی و نارسایی‌های قلبی دچار خواهند شد و سلامت‌شان تحت تاثیر عوامل منفی قرار می‌گیرد. پس سعی کنید با بهره‌گیری از راهکارهای مناسبی که در این مقاله ذکر شد، مصرف الکل را در اسرع وقت کنار بگذارید.

 

 

آرامش قلب شما با کلینیک دکتر قلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسدریافت نوبتوبلاگ