شبکه های اجتماعی

آنژیوپلاستی کرونری

به طور کلی، داخل دیواره رگ‌های قلب صاف است و از این طریق، خون بدون محدودیت در آن‌ها جریان می‌یابد. البته گاهی اوقات ممکن است با گذشت زمان ذرات چربی در دیواره سرخرگ ها رسوب کنند و یک‌سری پلاک ایجاد شود. دقت داشته باشید زمانی‌ که این روند ادامه داشته باشد، فرد دچار بیماری عروق کرونر می‌شود و باید سریعاً اقدام به آنژیوپلاستی کند. شاید برای‌تان این سوال به وجود بیاید که آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست و چرا باید آن را انجام داد؟

افرادی که دچار گرفتگی عروق می‌شوند باید با استفاده از روش درمانی آنژیوپلاستی به موقع  این مشکل را رفع کنند؛ زیرا بی‌توجهی به این مسئله موجب باریک شدن دیواره سرخرگ خواهد شد و در نتیجه جریان خون در بدن‌ کاهش می‌یابد و همچنین احتمال بروز حمله قلبی چندین برابر می‌شود. در هر صورت اگر می‌خواهید بدانید آنژیوپلاستی عروق کرونر چگونه انجام می شود و چه اقداماتی را نیز باید قبل و بعد از آن انجام داد، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست ؟

در اکثر مواقع، اگر بیمار به دلایل نامشخصی دچار حمله قلبی، نارسایی قلبی یا ایجاد درد در ناحیه‌ قفسه‌ سینه شود، دکتر قلب انجام عمل آنژیوپلاستی را به او پیشنهاد توصیه می‌کند. با استفاده از آنژیوپلاستی می‌توان خیلی سریع محل انسداد، تعداد عروق مسدود شده و میزان آن‌ها را تشخیص داد و درمانی مؤثرتر داشت.

بعد از این‌ که متوجه شدید آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست ؟ بهتر است با طریقه‌ انجام آن هم آشنایی کافی داشته باشید تا بعداً به مشکل برنخورید. برای انجام این عمل، اول از هر چیزی ناحیه مورد نظر را بی‌حس می‌کنند تا فرد احساس ناراحتی یا درد نداشته باشد و عمل راحت‌تر انجام شود.

پس از انجام بی‌حسی، یک سوزن کوچک جهت دسترسی به عروق بازو یا پا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از ایجاد برش بر روی پوست، دکتر قلب یک سیم راهنما را توسط کاتتر وارد عروق می‌کند تا به نواحی مسدود شده دسترسی داشته باشد. در قسمتی که کاتتر قرار می‌گیرد، ممکن است بیمار کمی احساس درد داشته باشد که البته درد غیرقابل تحمل و زیادی نیست.

در این زمان از طریق کاتتر، مقداری ماده حاجب به بدن تزریق می‌شود تا پزشک با استفاده از تصاویر اشعه ایکس نواحی که دچار انسداد شده‌اند را به سادگی مشاهده کند و سپس اقدامات درمانی لازم را انجام دهد.

حال که تا حدودی متوجه شدید آنژیوپلاستی عروق کرونر چگونه انجام می شود بهتر است بدانید در این مرحله برای رفع گرفتگی‌های عروق، بالون کوچکی که در انتهای کاتتر وجود دارد، پر باد می‌شود و شریان‌های مسدود شده از این طریق مقداری گسترده‌تر می‌شوند. پس‌ از این‌ که شریان‌ها کشیده شدند، باد بالون خالی می‌شود و سپس حذف خواهد شد.

زمانی‌ که عروق کرونر توسط بالون مقداری گسترده شد، دکتر قلب استنت را در آن‌ قرار می‌دهد تا از تنگ شدگی مجدد آن‌ها جلوگیری نماید. استنت در اطراف بالون و نوک کاتتر قرار می‌گیرد و بعد از طی کردن این مراحل، کاتتر با احتیاط توسط متخصص قلب از بدن خارج می‌شود و فرایند آنژیوپلاستی به اتمام می‌رسد. در آخر هم جهت جلوگیری از خونریزی، یک چسب زخم برروی ناحیه برش خورده قرار می‌دهند.

اقدامات لازم قبل از آنژیوپلاستی

معمولاً افرادی که به خوبی نمی‌دانند آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست؟ در مواقع ضروری نمی‌توانند اقدامات لازم را انجام دهند و در نتیجه با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد. بنابراین اگر هر زمانی متوجه علائم غیرعادی همچون احساس درد شدید در ناحیه قفسه سینه یا تپش قلب غیر طبیعی شدید، بهتر است سریعا با دریافت نوبت آنلاین، تحت نظر و معاینات دکتر قلب قرار بگیرید تا از ایجاد مشکلات جدی مانند سکته قلبی جلوگیری شود.

پزشک متخصص قبل‌ از برنامه‌ ریزی جهت آنژیوپلاستی، ابتدا سوابق پزشکی‌تان را بررسی می‌کند و سپس یک‌سری آزمایش‌های فیزیکی را انجام می‌دهد. این عمل در واقع به پزشک قلب کمک می‌کند عروق کرونر تنگ شده یا مسدود شده بهتر تشخیص داده شوند و در نتیجه پزشک بتواند اقدامات درمانی بهتری را انتخاب نماید.

در اکثر مواقع قبل‌ از انجام آنژیوپلاستی، متخصص قلب و عروق توصیه‌های لازم را می‌کند و نیازی نیست که دست به اقدامات خودسرانه‌ای بزنید. از این رو تا حد امکان حدود ۶ الی ۸ ساعت پیش‌ از آنژیوپلاستی، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. همچنین شب قبل‌ از انجام آنژیوپلاستی بهتر است داروهای مصرفی را با توجه به دستورالعمل پزشک استفاده نمایید و در صورت نیاز هم مصرف آن‌ها را قطع کنید.

چه زمانی آنژیوپلاستی عروق کرونر را انجام دهیم؟

خیلی از بیماران ممکن است ذهن‌شان به این سوال مشغول شود که چه زمانی آنژیوپلاستی عروق کرونر را انجام دهیم؟ از این رو اگر شما هم جزو این افراد هستید، بهتر است بدانید که تشخیص انجام این عمل به عهده متخصص قلب و عروق بوده و تحت هیچ شرایطی نباید بدون آگاهی کافی دست به اقدامات نامناسبی بزنید.

در صورتی‌ که پیش‌ از انجام فرایند در بیمارستان بستری شدید، حتماً به مراقبت‌هایی که پزشک توصیه کرده توجه کافی داشته باشید تا به مشکل برنخورید. بعد از آنژیوپلاستی احتمال دارد پزشک توصیه کند که یک شب را در بیمارستان بستری شوید تا تحت مراقبت‌های ویژه قرار بگیرید، پس قبل از عمل خودتان را به خوبی برای آن آماده کنید و حتما وسایل ضروری به همراه داشته باشید.

اگر اطلاعات کافی در مورد این عمل ندارید و نمی‌دانید که آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست؟ حتما با پزشک خود مشورت کنید و از وی بخواهید تا بیشتر در مورد آن با شما صحبت کند. عمل آنژیوپلاستی تقریبا ۳۰ الی ۶۰ دقیقه به طول می‌انجامد و پس از آن نیازی به بستری شدن طولانی مدت نیست.

بهتر است بدانید که این کار اغلب اوقات از طریق یک شریان در کشاله ران، مچ دست و یا بازو صورت می‌گیرد. در حین برطرف کردن عروق مسدود شده، برخی پدهای الکترودی کوچک را بر روی قفسه سینه قرار می‌دهند تا وضعیت قلب به خوبی بررسی شود.

ناگفته نماند که برای انجام این کار نیازی به بیهوشی نیست و بیمار کاملا هوشیار است. پیش از انجام آنژیوپلاستی بهتر است غذاهای چرب و سنگین مصرف نکنید و همچنین از انجام فعالیت‌های سنگین که موجب افزایش ضربان قلب می‌شوند، بپرهیزید.

مراقبت‌های پس از آنژیوپلاستی

علاوه‌بر دانستن این که آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست؟ لازم است با مراقبت‌های لازم بعد از آن هم آشنا شوید تا بتوانید نتیجه عالی‌تری به دست آورید و نیازی به عمل مجدد نداشته باشید. همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، برای بررسی قلب و تجویز دارو نیاز است حداقل ۱ روز را در بیمارستان بستری شوید و تحت مراقبت باشید. به همین خاطر سعی کنید این موضوع را اصلا نادیده نگیرید و نسبت به ترخیص سریع نیز اقدام نکنید.

شما حدود ۱ هفته پس از انجام آنژیوپلاستی می‌توانید بدون محدودیت فعالیت‌های عادی‌تان را انجام دهید اما بهتر است خیلی خودتان را خسته نکنید و از برداشتن وسایل سنگین و انجام تمرینات سخت هم خودداری نمایید.

توجه داشته باشید نوشیدن مقدار زیادی آب می‌تواند به دفع بهتر ماده حاجب کمک کند. پس تا جایی که می‌توانید، بعد از ترخیص شدن، آب و مایعات بنوشید. حتما درباره محدودیت‌های موجود برای انجام فعالیت از دکتر قلب سوالات خود را بپرسید تا دچار مشکل نشوید.

مسلماً تا این قسمت از مقاله متوجه شده‌اید که آنژیوپلاستی عروق کرونر چگونه انجام می شود و چه کارهایی را باید قبل و بعد از آن انجام داد. پس اگر زمانی بعد از انجام آن متوجه شدید که ناحیه ورود کاتتر دچار تورم، عفونت، قرمزی، درد شدید و خونریزی شده، سریعاً خود را به بیمارستان برسانید و موضوع را با دکتر قلب خود در میان بگذارید.

داروهای رقیق کننده خون را حتما طبق تجویز پزشک مصرف کنید و سطح کلسترول خون‌تان را با کمک راهکارهای مناسب، پایین بیاورید.‌ برای داشتن یک زندگی سالم، سیگار نکشید و در مکان‌هایی هم که دود سیگار در آن وجود دارد قرار نگیرید.

دقت داشته باشید اگر به توصیه‌های پزشک عمل نکنید، ممکن است به جراحی بای پس عروق کرونری نیاز پیدا کنید. در جراحی بای پس، یک ورید یا شریان از قسمت‌های مختلف بدن‌تان برداشته می‌شود. این شریان را به سطح قلب متصل می‌کنند تا جای عروقی که دچار انسداد شده را بگیرد.

جراحی بای پس به ایجاد برش در قفسه سینه نیاز دارد و ریکاوری بعد از آن هم اغلب اوقات طولانی است. در صورتی که دارای عروق مسدود شده زیادی باشید، عملکرد قلب کاهش می‌یابد و ممکن است آنژیوپلاستی خیلی مؤثر نباشد.

اگر به خوبی می‌دانید که آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست؟ بعد از انجام آن به هیچ عنوان اقدام به دستکاری کردن ناحیه ورود کاتتر به شریان نکنید زیرا ممکن است دچار خونریزی شود. برای بهبود سریع‌تر ناحیه برش خورده، حتما بهداشت را رعایت کنید و محل زخم شده را هر چند ساعت یک‌بار ضدعفونی کنید.

از مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی مانند لوسیون بدن، عطر و ادکلن یا سایر موارد بر روی محل ورود کاتتر خودداری نمایید زیرا با این کار ممکن است زخم‌تان دچار التهاب یا عفونت شود. در صورت تجویز پزشک می‌توانید از آنتی بیوتیک و قرص‌های مسکن نیز جهت بهبود سریع‌تر استفاده کنید.‌

افرادی که دارای رژیم غذایی سالمی هستند، نسبت به سایر افراد کمتر در معرض مشکلات قلبی قرار می‌گیرند. از این رو برای جلوگیری از رسوب چربی در عروق کرونر و انسداد دوباره، از مصرف غذاهای چرب و مضر بپرهیزید و سبزیجات و میوه‌های سالم را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

نتایج انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر

تا این قسمت از مقاله توضیح دادیم که آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست؟ متوجه شدید که این عمل می‌تواند جریان خون از عروقی که از قبل دچار تنگی یا انسداد شده‌اند را به شکل عالی افزایش دهد. افرادی که برای رفع گرفتگی عروق، آنژیوپلاستی را انجام می‌دهند، می‌توانند در مدت زمانی نسبتا کوتاه، مانند گذشته ورزش کنند و کارهای عادی روزمره‌شان را هم انجام دهند.

فراموش نکنید نتیجه آنژیوپلاستی زمانی عالی خواهد بود که سبک زندگی سالمی را ادامه دهید و داروهای تجویز شده توسط متخصص قلب را هم به موقع و به میزان مناسب مصرف کنید. آنژیوپلاستی عروق کرونری به طور کلی یک روش کم تهاجمی است؛ اما اگر نسبت به نکات مراقبتی بی‌توجه باشید، ممکن است شاهد برخی عوارض نیز باشید.

از جمله شایع ترین خطرات و عوارض آنژیوپلاستی می‌توان تنگی مجدد عروق، ایجاد لخته‌های خونی، خونریزی، حمله یا سکته قلبی، آسیب دیدن عروق کرونری، مشکلات کلیوی، آریتمی قلبی یا ضربان نامنظم قلب را نام برد.

بعد از انجام عمل، بهتر است برای مدتی زیر نظر پزشک باشید و مطابق با تجویزهای او، فعالیت کرده و دارو مصرف کنید تا نتیجه کار با مشکل مواجه نشود و زندگی سالمی داشته باشید. همچنین توصیه می‌شود به شکل خودسرانه و بدون مشورت پزشک، داروهای مختلف را مصرف نکنید.

مهم ترین مزایای آنژیوپلاستی کرونری

  • افرادی که دچار آنژین صدری هستند، با کمک آنژیوپلاستی می‌توانند خیلی راحت درد، احساس سنگینی، گرفتگی و ناراحتی در قفسه سینه‌شان را برطرف کنند.
  • در صورت انجام به موقع آنژیوپلاستی، دیگر نیازی نیست جراحی‌های پر خطر را تجربه کنید.
  • با انجام این عمل خیلی راحت می‌توانید میزان داروهای مصرفی‌تان را کاهش دهید و از شر علائم آزار دهنده گرفتگی عروق کرونری راحت شوید.
  • این عمل نیازی به بستری شدن ندارد و پس از انجام آن می‌توانید در سریع ترین زمان ممکن کارهای عادی‌تان را از سر بگیرید.
  • هنگام انجام آنژیوپلاستی عروق کرونری هیچ گونه دردی احساس نخواهید کرد و انجام آن کاملا بدون ناراحتی صورت می‌گیرد.
  • افرادی که می‌دانند آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست؟ و اقدامات درمانی قبل و بعد از آن را هم به خوبی انجام می‌دهند، توانایی خود را جهت انجام فعالیت‌های روزمره بهبود می‌بخشند و حال‌شان بهتر خواهد شد.
  • بعد از انجام آنژیوپلاستی، جریان خون در عروق بهتر خواهد شد و دیگر احساس ناخوشایندی نخواهید داشت.
  • این روش درمانی بسیار ایمن بوده و عوارض آن اغلب به صورت کوتاه مدت هستند.

سخن پایانی

پس از این که دانستید آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست؟ و پزشک آن را برای‌تان تجویز کرد، بهتر است مطالب ذکر شده در این مقاله را نادیده نگیرید و با دقت کافی اقدامات قبل و بعد از آن را انجام دهید تا شاهد نتایج مثبتی باشید. همچنین بهتر است برای درمان گرفتگی عروق کرونری، پزشکی را انتخاب کنید که از تخصص و حرفه کافی برخوردار باشد تا بهتر اقدامات درمانی را انجام دهد و اجازه ندهد سلامت‌تان به خطر بی‌افتد.

 

آرامش قلب شما با کلینیک دکتر قلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسدریافت نوبتوبلاگ